strona główna     o nas aktualności 1%

 

 

VII Integracyjny Biwak Żeglarski w Chełmie Śląskim

W dniach 18, 19 i 20 czerwca 2012 roku podopieczni Ośrodka Bł. Karolina już po raz siódmy wzięli udział w Integracyjnym Biwaku Żeglarskim. Impreza tradycyjnie już odbyła się na terenie Yacht Clubu OPTY w Chełmie Śląskim pod patronatem honorowym Wójta Gminy Chełm Śląski. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania było hasło: "Wielcy Odkrywcy- Wielkie Odkrycia: AFRYKA".
Przy pięknej pogodzie i w doskonałych nastrojach uczestnicy spędzali czas na żeglowaniu, rozwijali swe talenty plastyczne, zmagali się w turniejach sportowych i bawili przy afrykańskich rytmach. Nie brakło też takich atrakcji jak przejażdżki bryczką, samochodami terenowymi, nauka szant czy udział w prawdziwym chrzcie żeglarskim.
Gościem specjalnym tegorocznego biwaku był Ireneusz Krosny ze swym "Teatrem Jednego Mima".
Uczestnicy imprezy mieli również okazję spotkać się z członkami zespołu rowerowej sztafety afrykańskiej "Śladami Kazimierza Nowaka" i obejrzeć przygotowany przez nich pokaz slajdów.
Organizatorami imprezy były: Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju, Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach, Yacht Club OPTY w Chełmie Śląskim, Ośrodek Błogosławiona Karolina, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Chełmie Śląskim, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Radość Życia" w Bieruniu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu, Lędzińskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin w Lędzinach, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Imielinie.(erz) 

XIII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych w Lędzinach

Tegoroczne XIII Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych przywitały zawodników i wszystkich gości deszczem. Podczas oficjalnego otwarcia, przemówienia starosty oraz uroczystego odśpiewania Hymnu Polski było oberwanie chmury. W związku z zaistniałą sytuacją podjęto decyzję o zmianie charakteru imprezy z zawodów sportowych na wspólne biesiadowanie przy muzyce i poczęstunku. Pomimo złej pogody humory dopisały wszystkim uczestnikom imprezy, którzy wielokrotnie wspólnie przy akompaniamencie orkiestry dętej kopalni „Ziemowit” śpiewali tegoroczny przebój „Ko-ko-ko-ko Euro spoko” i chętnie fotografowali się z nową maskotką powiatu bieruńsko-lędzińskiego orłem (z herbu powiatu) w czapce górniczej o wdzięcznym imieniu Karlik. Impreza została zakończona nieco wcześniej ale uroczyście i oficjalnie, a jej uczestnicy zostali nagrodzeni brawami wytrwałych kibiców i otrzymali puchary i dyplomy i medale. (ak) 

10-lecie Ośrodka Bł. Karolina w Lędzinach

13 stycznia 2012 roku w Ośrodku Bł. Karolina odbyły się uroczystości związane z 10-leciem powstania Ośrodka. Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią koncelebrowaną przez 6 kapłanów, której przewodniczył Ksiądz Dyrektor Krzysztof Bąk.
Kulminacyjnym punktem uroczystości było przybycie Arcybiskupa Wiktora Skworca, który podziękował wszystkim , którzy mieli udział w budowaniu tego dzieła i dokonał uroczystego poświęcenia nowej części budynku.
W czasie trwania spotkania jubileuszowego Ksiądz Dyrektor opowiedział zgromadzonym historię powstania Ośrodka a także ciekawą historię związaną z wyborem patronki - Błogosławionej Karoliny- w którym znaczny udział miał ówczesny Biskup Tarnowski, a obecnie Arcybiskup Metropolita Katowicki Wiktor Skworc.
10-ta rocznica powołania Ośrodka Bł. Karolina stała się również okazją do przekazania na ręce dyrektora Ośrodka relikwii patronki, Błogosławionej Karoliny Kózkówny.

Maciej Kot w Ośrodku Bł. Karolina

W dniach 21-23.09.2011 w Ośrodku Błogosławiona Karolina gościliśmy niezwykłego artystę.

Maciej Kot jest malarzem, który prowadzi akcje charytatywne i jak to sam określa „ma ambicje pokolorowania świata” a szczególnie tych miejsc gdzie brakuje uśmiechu. Jego prace można oglądać w ponad stu szpitalach i placówkach na terenie całej Polski m.in. w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Ligocie (4 odziały) a także pediatrię w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach. Teraz do tak znakomitego grona „pokolorowanych” placówek należy także nowy Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Co prawda dzieci przeprowadzą się tam najwcześniej w październiku, ale już dziś podglądając efekty pracy artysty uśmiechają się w zachwycie.

Inicjatorką akcji była Anna Kołodziejczyk (kierownik OREW) a głównym organizatorem przedsięwzięcia Mariusz Seifert (człowiek o nieograniczonych znajomościach i możliwościach…:-))

Akcję malowania wsparli swoją obecnością m.in. Tito ze swoim bratem Dariuszem Krylą i jego tancerzami ze szkoły tańca, Joanna Czechowska oraz Sebastian Wątroba (aktorzy serialu W-11) Zespół Finsky, a także kabarety: Łowcy.B, Kabaret Młodych Panów, Formacja Chatelet oraz znakomity Jacek Łapot, na którego obecność zawsze możemy liczyć. Na dowód wsparcia przedsięwzięcia każdy z nich odbił na ścianie swoją dłoń.

Dziękujemy im wszystkim za ich obecność i wsparcie tej kolorowej inicjatywy, a także sponsorom projektu: spółce PGK Partner, Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego oraz firmie INCHEM Polonia.

 

 

I miejsce

Na Festiwalu Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych,

którego celem jest propagowanie i promocja twórczości osób niepełnosprawnych

zdobyły Nasze dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego,

za przedstawienie pt: "Casting z innej bajki"

gratulujemy Naszym "małym" aktorom,

opiekunom oraz wspaniałym nauczycielom, bez których owo przedstawienie nie powstałoby.

 

 


Odrobiny ciepła dzięki ludzkiej życzliwości,

odrobiny światła w mroku dzięki szczeremu uśmiechowi,

radości w smutku dzięki ludzkiej miłości

i nadziei na lepsze jutro w chwilach niepokoju...

 

Niech radość i pokój Świat Bożego Narodzenia towarzyszy Wam przez cały Nowy Rok.

Życzymy Wam, aby był to Rok szczęśliwy w osobiste doznania, spełnił zamierzenia i dążenia

 zawodowe oraz by przyniósł wiele satysfakcji z własnych dokonań

 

 

Odpust 18 listopada 2010 r.

galeria zdjęć

 

 

Nasze Dzieci z OREW zajęły II miejsce

za przedstawienie "z przymrużeniem oka"

pt: "Bajka o kobiecie pracującej, która zwała się Kopciuszkiem",

z czego jesteśmy bardzo dumni

gratulujemy !!!

Już po raz X Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Faustyna w Tychach zorganizował Festiwal Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych, którego celem jest propagowanie i promocja twórczości osób niepełnosprawnych, spotkanie środowisk działających twórczo z osobami niepełnosprawnymi, wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz umożliwienie wystąpienia na profesjonalnej scenie – co podnosi samoocenę oraz integrację środowiska osób niepełnosprawnych.


Jubileuszowa X edycja Festiwalu odbyła się pod honorowym patronatem:

* ks. Krzysztofa Bąka dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej
* Andrzeja Dziuby Prezydenta Miasta Tychy


W Festiwalu wzięło udział 13 grup teatralnych z całego Śląska (Pszczyna, Ruda Śląska, Mysłowice, Zabrza, Lędziny, Wodzisław Śląski, Tychy), 11 zespołów lub solistów w kategorii piosenki. 10 placówek wystawi dorobek artystyczno – plastyczny.

 

Festyn integracyjny 19.06.2010 r.

galeria zdjęć

 

Bardzo dziękujemy Wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania Festynu Integracyjnego. (systematycznie aktualizowane)

 

 

Regaty 14-16.06.2010 r.

galeria zdjęć

 

Olimpiada 09.06.2010 r.

9 czerwca 2010 r. odbyły się przełożone ze względu na powódź Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. Pogoda tym razem dopisała i świeciło wspaniałe słońce, jakby chciało wynagrodzić nam te wszystkie mokre dni..

W Olimpiadzie uczestniczyło ok. 400 osób niepełnosprawnych z terenu powiatu bieruńsko – lędzińskiego oraz w okolicznych miast (Tychów, Mysłowic). Osoby te na co dzień uczestniczą w zajęciach min. warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy,  ośrodków rehabilitacyjno - wychowawczych, szkół i przedszkoli integracyjnych. Na Igrzyskach zaprezentowali się także członkowie stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych z naszego regionu.

Igrzyska Osób Niepełnosprawnych to wydarzenie, które corocznie jest stałym elementem w kalendarzu każdej osoby niepełnosprawnej, ale przede wszystkim wydarzeniem bardzo ważnym, do którego podopieczni długo się przygotowują. Radość z pokonywania własnych słabości i ograniczeń oraz uśmiech jest dla organizatorów najlepszą zapłatą za trud włożony w przygotowanie Olimpiady.  

Dziękujemy za pomoc w organizacji  i sfinansowaniu tej imprezy Państwowemu Funduszowi Osób Niepełnosprawnych w Katowicach oraz Starostwu Powiatowemu w Bieruniu.

galeria zdjęć

 

Odwagi mi trzeba

22 kwietnia 2010 r. udało się zrealizować ostatni etap przygotowań do nagrania płyty-cegiełki na rzecz budowy Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Lędzinach.  Nasi podopieczni mieli okazję przeżyć niezwykłą przygodę – nagranie teledysku wraz z osobami i muzykami polskiej estrady. Został on zrealizowany na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego oraz na dziedzińcu Muzeum Zamkowego. Nasi podopieczni  „grali” na instrumentach i „śpiewali” razem z Rafałem Królikowskim oraz Mietallem Walusiem i zespołem  Negatyw.

Tekst piosenki promującej płytę został napisany tak, by był  on głosem osób niepełnosprawnych: „Tak jak ty szukam swego miejsca, tak jak ty pragnę komuś swoje serce dać(...) Odwagi mi trzeba na każdy nowy dzień…”

Na krążku znalazły się także piosenki takich artystów jak: Kayah, Maciej Maleńczuk, Anna Wyszkoni (solo), Tomasz Makowiecki, Sydney Polaka oraz zespoły: Łzy, Video, Negatyw, Made in Poland, The Goodboys, Bisquit, The Mercy Cosmos.

Premiera płyty-cegiełki będzie 19 czerwca podczas naszego Festynu Integracyjnego, ale  już teraz można usłyszeć ją rożnych rozgłośniach radiowych. W tygodniu 24-30.05 jest ona piosenką tygodnia w Radiu Em (107.6)

Każdy kto będzie chciał wspomóc budowę OREW będzie mógł kupić płytę-cegiełkę bezpośrednio w Ośrodku Błogosławiona Karolina lub za pośrednictwem serwisu Internetowego ALLEGRO.

galeria zdjęć

 

Zabawa karnawałowa

11.02.2010 r.

galeria zdjęć

 

Dotrzymali słowa

Łzy 31.01.2010 r.

W czerwcu zeszłego roku Nasz Ośrodek odwiedziła Anna Wyszkoni z zespołem Łzy na zaproszenie Mariusza Seiferta. Zespół był zaskoczony otwartością  naszych podopiecznych i  czuli się w Ośrodku bardzo dobrze. Nasi niepełnosprawni zaśpiewali im wtedy kilka piosenek. Wtedy też zespół obiecał  podopiecznym, że Łzy także zagrają dla nich i wystąpią z koncertem charytatywnym na rzecz naszego Ośrodka. Dotrzymali słowa i ostatecznie koncert akustyczny odbył się w ostatnią niedzielę stycznia w hali sportowej w Bojszowach. Na widowni dominowali przede wszystkim bojszowscy uczniowie, jednak imprezę zaszczycili swoją obecnością także wójt gminy Bojszowy Henryk Utrata, a także v-ce starosta Bernard Bednorz.  Koncert trwał prawie dwie godziny. Anna Wyszkoni złapała świetny kontakt z publicznością. Kameralność imprezy sprawiła, że prawie całkowicie zniknął dystans pomiędzy gwiazdami a publicznością. W pewnym momencie wokalistka zeszła ze sceny i  wyszła naprzeciw fanom zgromadzonym poniżej sceny. Zachęcała publiczność do wspólnego wykonywania przebojów Łez. Publiczność spontanicznie śpiewała wspólnie z zespołem, niektórzy nawet odważyli się zaśpiewać do mikrofonu. Nie zabrakło podziękowań, bisów oraz cierpliwie rozdawanych autografów po koncercie.

Dochód z koncertu zasili pulę przeznaczoną na budowę Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Póki co nasza budowa przed zimą została zadaszona. Na wiosnę planujemy wstawić okna. (ak)

 

galeria zdjęć

 

 

 

Teraz powstanie u nas LAS BOYCHOVEGAS

23.01.2010 r.

W Sali Widowiskowo Kinowej w Lędzinach obył się charytatywny spektakl RANCHO BOYCHOWY. Scenariusz przedstawienia powstał na kanwie serialu TVP „Ranczo”.  Trudnego zadania dostosowania wydarzeń serialu do naszych realiów podjął się Jacek Łapot (współtwórca kabaretu Długi) Wśród występujących znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, ważnych instytucji powiatu min. Nasz dyrektor Piotr Goj (ksiądz), Anna Młocek – dyrektor GOPS w Bojszowach (Wioletka, którzy byli organizatorami przedstawienia  oraz WIELE innych znakomitości, których nie sposób wymieniać (a można przeczytać na plakacie ;-)). Konwencja przedstawienia polegała na krótkich scenach. Pomiędzy scenami na bieżąco występy „aktorów” komentowało  JURY,  do którego zaproszenie przyjęli m.in. wójt sławnej w przedstawieniu Gminy Bojszowy - Henryk Utrata oraz zaproszeni goście – aktorzy serialu Artur Barciś (Arkadiusz Czerepach) oraz Bogdan Kalus (Tadeusz Hadziuk) i  artyści Maciej Kot oraz Rafał Kryla.  Podczas przedstawienia nasi dygnitarze dzielili się  swoimi talentami i to nie tylko aktorskimi. Widzowie podziwiali także występy wokalne, a nawet taneczne (podczas sceny finałowej  „aktorzy” zatańczyli układ choreograficzny przygotowany przez Rafała Krylę (TITO)).  

            Zainteresowanie przedstawieniem przerosło nasze oczekiwania. Bilety rozeszły się w ekspresowym tempie.  Dochód z przedstawienia zostanie podzielony pomiędzy dwóch organizatorów.  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bojszowach przeznaczy go na zakup protezy dla osoby poszkodowanej w wypadku w Serbii, natomiast my przeznaczymy go na rozbudową Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla naszych dzieci. (ak)

 

galeria zdjęć